Sluníčko

Naše akce

Od perníčků po nadílku - 3. třída Hvězdička

14.12.2018

Kouzelný zvoneček dneska nám zacinkal, zasvítil stromeček, přišla k nám nadílka.

Vánoční nadílka na 5. třídě Sluníčko

14.12.2018

V pátek nás na 5. třídě Sluníčko čekalo velké překvapení. Děti si samy připravily bohatou hostinu z vlastního vánočního cukroví, ovoce, jednohubek a perníčků, které jsme si ve školce sami upekli. Tímto děkujeme rodičům za hezkou spolupráci. Zazpívali jsme si u stromečku koledy, připili si na krásné vánoce dětským šampíčkem a už se nadělovalo. Děti byly překvapené a nadšené z tolika dárečků, které si nedočkavě rozbalily. Hezké vánoce všem přejí SLUNÍČKA.

Sboreček zpívá koledy

13.12.2018

Tři dny po sobě se děti ze sborečku představovaly se svým vánočním pásmem. V úterý vystoupily na náměstí Svobody u vánočního stromu. Ve středu a ve čtvrtek potěšily svými koledami babičky a dědečky v Domovech seniorů. Byly to pro děti slavnostní chvíle, kdy poznaly, že se dá udělat radost nejen dárkem, ale i písničkou.

Všude kolem voní cukroví

12.12.2018

Ve středu jsme se na 5. třídě Sluníčko dali do pečení. Z voňavého těsta jsme vykrajovali krásné tvary perníčků a pečlivě je ukládali na pečící plechy. Nedočkavé děti otevíraly dveře, aby už cítily jejich vůni při pečení. A teď už jen aby byl pátek, kdy si je u nadílky sníme!

Dali jsme se do pečení na 2. třídě Logo II.

10.12.2018

Už to tu voní! Opravdu cukroví zavonělo, ale velké nasazení dětí to předtím chtělo. Těsto válely, vykrajovaly a na plech pokládaly. Plechy našim šikovným kuchařkám předaly a pak výsledek svého tvoření ochutnávaly. A jsme zase o krůček blíž vánočním svátkům.

O adventu neleníme, cukroví si vyrobíme

10.12.2018

Děti na 1. třídě Logo I. si od rána zpracovávaly a válely těsto. Bavily se nejen vykrajováním daných tvarů, ale později si ze zbytků těsta zpracovávaly i tvary podle své představivosti. A tak se třída za chvíli provoněla perníčky i lineckým cukrovím, které bylo třeba ochutnat. Vánoce jsou za dveřmi!

Čertíci Bertíci na 2. třídě Logo II.

06.12.2018

Děti se v čertíky proměnily i anděla mezi sebe vzaly, peklíčko z nových kostek postavily. Taky si parádně pomlsaly a čertovsky zarejdily.

Mikulášská nadílka

06.12.2018

Také děti na 1. třídě Logo I. ve čtvrtek dostaly mikulášskou nadílku. Ale předtím si společně čertovsky zaskotačily, pohostily a pak už netrpělivě nahlížely do balíčku, které jim Mikuláš nadělil.

Malí vědci

06.12.2018

Lze z papírového děla vystřelit? Zjistili jsme, že ano. Děti si vyzdobily krásné děla a za pomocí vody a jaru se všem podařilo z nich vystřelit malou papírovou raketku.

Mikulášská nadílka ve 4. třídě Měsíček

06.12.2018

Kdo klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit jestli nezlobím. Byli tu jen chvilinku a přinesli nám nadílku. Ještě předtím všichni spolu, poseděli jsme u čertovského stolu. Dobroty jsme mlsali a společně si pohráli.

Mikuláš na 5. třídě Sluníčko

06.12.2018

"Čertíka se nebojíme, protože my nezlobíme, když tak jenom trošinku, tatínka a maminku." To jsme si mikulášský den čertovsky užili!

Čertovský týden

06.12.2018

Od pondělí na 3. třídě Hvězdička probíhal čertovský týden. Děti vyráběly čertíky, vytvořily čertovský oheň a vařily guláš. Týden vyvrcholil čertovským rejděním a mikulášskou nadílkou s pohoštěním.

Vánoční dílničky a rozsvícení vánočního stromečku - 4. třída Měsíček

29.11.2018

Vánoce už jsou za dveřmi, a tak jsme si trochu vánoční atmosféry užili již tento den. Děti si spolu s rodiči vyrobily krásné vánoční stromečky a voňavé ozdoby z pomerančů a citrónů. Celý den měl kouzelné zakončení, děti ze sborečku nám zazpívaly koledy a rozsvítili jsme vánoční stromeček.

A je tu zas, adventu čas

29.11.2018

Poslední listopadový týden se na všech třídách konaly přípravy na vánoční svátky. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a společné chvíle s rodinnými příslušníky, na tradičních dílnách, vytvořily tu správnou atmosféru těšení se na nejkrásnější svátky v roce.

Vánoční tvořivé dílny s rodiči na 2. třídě Logo II.

29.11.2018

Sešli jsme se zas, v tento vánoční čas a do tvoření se pustili. Šlo nám to pěkně od ruky a teď nám třídu zdobí pěkný stromeček, který je dílem všech.

Vánoční tvoření na 5. třídě Sluníčko

29.11.2018

Sešli jsme se v adventní odpoledne a děti zazpívaly, zatancovaly a spolu s rodiči a babičkami si vytvořili vánoční ozdoby.

Připravujeme se na advent

28.11.2018

Děti z 1. třídy Logo I. se v posledním listopadovém týdnu zapojily do příprav na blížící se advent. V pondělí si zatancovaly se Sv. Kateřinou a poznávaly hudební nástroje. Povídali jsme si o tom, jak doma v předvánoční čas pomáháme rodičům, prarodičům. Někteří si vyzkoušeli vyrábět vánoční ozdůbky z včelích mezistěn, z kůry mandarinek. Krájeli jsme ovoce, které jsme sušili pro vánoční tvoření a zdobení větviček a stromečku. Vytvářeli jsme si třídní adventní věnec i věnečky z papíru. Děti se zapojily i do zdobení chodeb, venkovních prostor, abychom byli připraveni přivítat advent slavnostním rozsvícením vánočního stromečku před MŠ.

Hudební program "Kouzelník"

19.11.2018

Naše předškolní děti se zúčastnily v ZUŠ vzdělávacího hudebního programu s názvem "Kouzelník", kde se seznámily s netradičními hudebními nástroji.

Letíme do vesmíru - 3. třída Hvězdička

09.11.2018

V týdnu od 5. do 9. 11. 2018 jsme si s dětmi povídali o vesmíru, sluneční soustavě. Děti tvořily rakety z různých stavebnic, rakety lepili i kreslili. Také jsme si zacvičili s marťany.

Stali jsme se během chvilky, vesmírnými průzkumníky - 4. třída Měsíček

08.11.2018

V tomto týdnu jsme si povídali o vesmíru a planetách, a protože každá planeta je jiná a něčím zajímavá sami jsme si vyzkoušeli pracovat s trochu netradičními, ale zato velmi zajímavými materiály. Děti si zahrály s kinetickým pískem, tvořily z pěny na holení, chodily po různých materiálech, vyzkoušely si vytvořit planetu sypáním písku a užily si mnoho dalších vesmírných aktivit.

Podzimní muzikohrátky

07.11.2018

V hudební chvilce, pod vedením p. Gavlasové, se rozezněly nevšední nástroje, které vykouzlily atmosféru podzimu. V příběhu dvou skřítků se vystřídaly barevné odstíny, bylo slyšet padající listí i dešťové kapky. Naše děti se přidaly vyťukáváním rytmu na bubínky. "Mooc krásné", tak komentovaly nevšední zážitek!

Malí vědci

07.11.2018

Tentokrát jsme se s dětmi pokusili trochu zaexperimentovat s barvami. Do misek jsme si nalili mléko, do něj nakapali různé barvy (tempery ředěné s vodou) a vatové tyčinky jsme namočili do jaru. Pomocí vatových tyčinek jsme pak vyzkoušeli pokus, který bychom mohli pojmenovat - Bojácné barvy. Po dotyku jaru s tukem (v mléku), se barevné skvrny proměnily na zvětšující se kruhy. Díky tomu si i děti zábavnou formou vyzkoušely, že jar je skutečně dobrým bojovníkem proti mastnotě.

"Tiše, děti, ježek spí."

01.11.2018

Za spolupráce s rodiči si děti z 5. třídy Sluníčko pohrály s netradičním, přírodním materiálem. Ve čtvrtek 1. listopadu vyráběly ze skořápek a semínek slunečnice, sezamu, vloček a podobných přírodnin podzimní ježky.

Zahradu jsme uspali, ježečka tam schovali

01.11.2018

"Podzim přišel s listopadem, všechno listí padá na zem..." Závěje listí a klacíky byly tou správnou postýlkou pro zimní spánek ježků. Co uspávání předcházelo? Děti ze všech pěti tříd už v rannich činnostech třídily nasbírané přírodniny z naší zahrady a donesené suroviny na tvorbu ježků. Šikovné dětské ruce zapichovaly do brambor a jablíček párátka, polepovaly skořápky ořechů bavlnkou. Dokázaly tvarovat ježky z moduritu, šišek i zdobit různými druhy semínek. K uspávání ježků se namotivovaly básničkou "Kam se vlastně ježek schoval." Opravdový ježek by se nestačil divit. Možná si zrovna vedle vyrobených kamarádů udělá svůj pelíšek!

Logopedické třídy nelenily, národní strom si vysadily

26.10.2018

Děti z logopedických tříd si v rámci 100. letých oslav výročí naší republiky vyzkoušely naklíčit semínka lípy - našeho národního stromu. Děti zasadily semínka do vlhčené vaty i do písku a budou každý den pozorovat a očekávat, který klíček ze semínka vyklíčí dříve. Pokud se bude rostlince dobře dařit, společně si ji na jaře vysadíme na čestné místo naši školkové zahrady. Děti z 1. třídy Logo I. nezapomínají i na své vytvořené mechárium, které pilně zalévají a sledují, jaký život se v něm vytváří.

Pyšný drak v 5. třídě Sluníčko

24.10.2018

Pyšný drak si vyletěl se třídou Sluníčko, a co viděl? Lesy, houby, pole, zvířata, lidi, děti a celou naší republiku, které přejeme ke 100. výročí vše nejlepší!

Kuky se vrací aneb tvoření z mechu a kapradí

24.10.2018

Jak sám název napovídá, letošní podzimní dílny v 1. třídě Logo I. se nesly v duchu tvoření panáčku z přírodnin. Dílny proběhly přesně dva měsíce před vánocemi. Děti své nejbližší přivítaly krátkým pásmem písniček a tanečků. Po tomto naladění se všichni pustili do společného tvoření panáčku z kaštanů, dýni, šišek, šípku, mechu atd. Všichni panáčci našli nový domov v mechové chaloupce. Jak se nám dílo povedlo můžete posoudit na fotkách. Děkujeme rodičům, babičkám a sourozencům, že s námi prožili odpoledne plné zábavy a legrace.

Malí vědci

24.10.2018

Po minulé sopečné explozi jsme ještě na chvíli zůstali u lávy a pokusili se vyrobit lávovou lampu. První pokus se krásně povedl. Děti nadšeně foukaly a vyráběly "lávové" bubliny. Po chvíli jsme dokonce zjistili, že je možné všechny ingredience smíchat tak, aby již žádné "lávové bubliny" nebyly vidět a z celé směsi jsme vyrobili krásně modrou pěnu. Nakonec si děti namalovali tajný obrázek na příště. Lávová lampa - Postup: do 1/3 láhve nalijeme vodu smíchanou s potravinářským barvivem, láhev dolijeme olejem. Za pomocí brčka lehce foukáme do obarvené vody.

Podzimní tvoření s rodiči

23.10.2018

V úterý odpoledne proběhly na 3. třídě Hvězdička podzimní tvořivé dílny s rodiči. Z brambor a přírodnin vyráběli strašidýlka, postavičky, zvířátka. Domů odcházeli všichni spokojeni a s úsměvem, děti navíc obdržely za svou práci sladkou odměnu. Tak zase někdy přístě.

Tvořivé dílny na 2. třídě Logo II.

23.10.2018

Rodiče s dětmi fantazii zapojili a společnými silami trička nazdobili, z dýní ozdoby přírodní zahrady vytvořili. Moc šikovní všichni byli!

Podzimní díly s rodiči na 4. třídě Měsíček

23.10.2018

Kaštany, šišky, listy a žaludy, jak nejlépe je využít? Rodiče jsme pozvali a ti společně s dětmi tvořili. Vyrobili si krásné podzimní věnce a děti za odměnu dostaly i malou sladkou odměnu.

Slet broučků v MŠ - kouzelník

18.10.2018

Chvíle radosti i napětí děti prožily, když kouzelná hůlka a správná formulka vyčarovala to, co opravdu zmizelo. Šikovné ruce dětí také kouzlily a někteří se i asistenty kouzelníka staly a v závěru krásné broučky vyčarovaly.

Vysvobození Smolíčka Pacholíčka v parku

17.10.2018

Děti s učitelkami z 1. třídy Logo I. po získaných vědomostech o prostředí lesa vydali do parku v Sadech B. Smetany, kde rozluštěním a splněním úkolů od jezinek vysvobodili Smolíčka Pacholíčka. Děti rozpoznávaly stromy a jejich plody, sbíraly barevné přírodniny, z kterých vytvořily rozmanitou paletu podzimních barev. Mířily šiškami na cíl. Zkoušely pohotovou reakci na sluchový signál při slovech jelen a ježek. Poznávaly a pojmenovávaly lesní zvířátka a hledaly samotného Budulínka. Našly však už jen jeho kšiltovku s dopisem, kde dětem děkoval za záchranu. Měl naspěch za jelenem. Dětem však nechal drobný pamlsek. S krásnou podzimní paletkou a zážitky se děti v sychravém počasí vracely mezi šustícím listím v doprovodu zvuků parku zpět do MŠ.

Výroba mechária

16.10.2018

Děti z 1. třídy Logo I. v rámci tématu o lese zkoumaly lupou kapradí a jeho výtrusnice, ale také mechový porost. Společně jsme nasypali do velké sklenice vrstvu kamínků, rašeliny a nahoru pokladli vrstvu mechu, kterou jsme důkladně pokropili a z části zakryli igelitem. Každý den budeme sledovat, co se v našem vytvořeném mecháriu děje.

Malí vědci

11.10.2018

S dětmi ze 4. třídy Měsíček a 3. třídy Hvězdička jsme se pustili do malého experimentování. Vyzkoušeli jsme si vyrobit vlastní sopku. S velkou radostí se nám experiment povedl a naše malá sopka krásně soptila.

Přírodniny poznáváme, copak si z nich vyrobíme?

08.10.2018

Děti z 1.třídy Logo I. se v týdnu od 8.10. nejvíce věnovaly přírodninám, které nás v tomto období obklopují. A tak rozlišovaly, zkoumaly a pojmenovávaly různé druhy listů, které přiřazovaly ke stromům. Zkoumaly jejich plody. Na procházkách do blízkého i vzdálenějšího okolí jsme chodili sbírat kaštany, žaludy, šípky, šišky, ale i různě barevné listy, které jsme si spolu lisovali. Menší děti nám přírodniny třídily, starší počítaly a společně jsme si z nich vytvořili panáčka Podzimáčka, který nám pěkně zdobí vchod do šatních prostor. Děti si během týdne zkoušely dle své fantazie vytvořit obrázky z listí, šiškové skřítky, kterým pak vytvářely obydlí z přírodních materiálů při pobytu venku. Těšíme se, jak se nám školička oblékne do barev podzimu po podzimních dílničkách s rodiči, kdy nasbíraných přírodnin využijeme.

Ovoce si spočítáme, chutnáme a poznáváme

05.10.2018

V týdnu od 1.10. do 5.10. si děti na 1. třídě Logo I. zacvičily s jablíčky, třídily a přenášely je pomocí kolíčků do barev. košíčků podle barev. Upevňovaly si určování množství nejen při nakupování v obchodu s ovocem vlastnoručně vyrobenými penízky, ale také při tvorbě hroznového vína a ovocných stromů s daným množstvím ovoce. Děti se zamýšlely nad tím, jaké podzimní práce lidé na svých zahrádkách dělají, jak mohou pomoci samotné děti. Děti třídily ovoce podle druhu, poznávaly jej však také podle chuti a hmatu. Ve čtvrtek si děti vyrobily tvarohový ovocný dezert, který si ozdobily tím ovocem, které mají nejraději a šli jsme sklidit úrodu na školní záhon. V pátek si děti za experimentovaly při objevování vlastností předmětů. Tentokrát na téma, co se koulí a co ne. Nechyběly ani nové pohybové hry a písně, které byly obzvláštněny používáním barevného padáku, který mají děti moc rády. I přestože byla velká absence dětí, o to intenzivněji jsme si ovocného týdne v malé skupince užili. Těšíme se však, že se s našimi kamarády o nové poznatky rádi podělíme.

Štrůdlování

05.10.2018

Na 2. třídě Logo II. se děti přesvědčily, že škrábat a strouhat jablíčka tak lehké zase není. S činností se však statečně vypořádaly, těsto vyválely, jablíčky a cukrem posypaly, mandličkami dozdobily a na voňavém výsledku svého snažení, závinu, si pochutnaly.

Vitamínová bomba

04.10.2018

Ve čtvrtek bylo na 5. třídě Sluníčko veselo. Společně s dětmi jsme si přípravili výstavku ovoce a zeleniny, spojenou s rozpoznáváním jejich chutí se zavázanáma očima. Z ovoce a zeleniny jsme si pak připravili ovocnou a zeleninovou mísu plnou vitamínů. Všechno jsme to zbaštili! Děkujeme rodičům za spolupráci.

Mrkvičku si sklidíme, krokusy si zasadíme

04.10.2018

Děti z 1. třídy Logo I. sklízely mrkvičku. Porovnávaly, že na našem školním záhonku nám nedostatečnou zálivkou v době letních prázdnin mrkev vzrůstově zakrněla. I tento závěr však byl pro děti důležitým poznatkem. Děti si uvědomily, jak je důležitá závlaha a pravidelná péče o rostliny. Na zahradničení jsme nezanevřeli a sazeničky krokusů jsme posléze zasadili.

Sázíme tulipány

01.10.2018

Dnes jsme s dětmi ze 4. třídy Měsíček vyrazili na naší zahrádku, zasadit cibulky tulipánů. Doufáme, že se nám to povedlo a na jaře nám jich vykvete co nejvíce.

Sklizeň řepy na 1. třídě Logo I.

27.09.2018

Podzim o slovo se hlásí a děti z 1. třídy Logo I. začaly sklízet letošní úrodu. První na řadu přišla řepa. Začali jsme pohádkou "O veliké řepě." Potom jsme přešli na malování řepy a její opravdickou sklizeň. Vše jsme ukončili kulinářským zážitkem v podobě salátu, který si děti připravily sami.

A děti řepu vytáhly...

27.09.2018

Na 2.třídě Logo II. děti pohádku zdramatizovaly, na babiččině zahrádce táhly, a když ruce pořádně spojily, řepu vytáhly!

Dravci

25.09.2018

Dnes na školní zahradě se ve vší parádě, nad hlavami dětí, předvedli ptáci draví, kteří byli krásní a zajímaví.

Na přírodní zahradě v plné parádě

20.09.2018

V logopedickém domečku děti z 2. třídy Logo II. možnost rozvíjet motorické dovednosti měly a na dalších herních prvcích si obratnost vyzkoušely. Do zvuku dendrofonu se zaposlouchaly a na babiččině zahrádce cibulky tulipánů zasázely. Zářijové sluníčko jim ke všem činnostem příjemnou atmosféru dotvářelo.

Dopoledne na naší zahradě

19.09.2018

Děti z 3. třídy Hvězdička už teď myslí na jaro, a tak se seznamovaly se sázením cibulek tulipánů na náš záhonek. Tím jejich práce na zahradě ale neskončila. Děti ještě sbíraly žaludy pro další tvoření ve třídě. Po práci jsme si užili zábavu na skluzavkách.

My jsme malí zahradníci

18.09.2018

Dnes děti ze 4. třídy Měsíček zpracovávaly úrodu, která jim na školním záhonku vyrostla. Slunečnice parádnice jim dala semínka pro ptáčky, fazolové lusky ukrývaly nádherně zbarvené fazole a česnek bude vonět v polévce, kterou uvaří paní kuchařka. Už se těšíme, až si zasadíme další cibuloviny a semínka.

Zahrádku my poznáváme, o záhonek pečujeme

17.09.2018

Děti z 1. třídy Logo I. si během teplého týdne vyzkoušely některá ze stanovišť přírodní zahrady. Mladší děti procházely hmatovým chodníčkem a masírovaly si nožní klenbu. Protože nám počasí přálo, zahrabávaly si nožičky do písku, štěrku, rozlišovaly hmatem různé přírodní materiály. Hmatový chodníček zaujal i starší předškolní děti. Pomáhaly nám doplnit chodníček dalšími šiškami, přírodním materiálem a vytahovaly drobný plevel. Další dny jsme prozkoumávali možnosti logopedického domečku na školní zahradě. Děti mířily balónky na barevné otvory, procvičovaly vizuomotoriku při řešení labyrintů. Jelikož jsme našli naklíčený žalud, zkusili jsme si jej zasadit. Uvidíme, zda se nám z něj společnými silami podaří vypěstovat sazenici stromečku.

Frymíkovo království

17.09.2018

Šachová pohádka se dětem moc líbila. Někteří se i šachovýmí figurkami stali a ve Frymíkově království si s chutí zahráli!

Kopu, kopu brambory

14.09.2018

Děti z 3. třídy Hvězdička sklízely na svém záhonku úrodu brambor, které nasadily na jaře. Při každém nalezení měly obrovskou radost a dávaly je do kbelíku. Brambory jsme předali paní kuchařce a ta nám slíbila k obědu výbornou bramborovou kaši.

Na naší zahradě

12.09.2018

S krásným počasím v zádech se děti z 3. třídy Měsíček vydali prozkoumat naši zahradu. Podívali jsme se ke kompostárně, která se i přes nelibé vůně dětem líbila. Zamířili jsme k záhonkům, kde si děti v loňském roce vypěstovaly slunečnice, fazole a dokonce i česnek. S využitím zvětšovacího skla a detektivních lup jsme pozorovali různé broučky, květinky, šišky a mnoho dalších zajímavých věcí, které objevily. A nezapomněli jsme ani na pořádné stavění či vaření na pískovišti. Prostě krásný a pohodový den, plný zábavy a objevů.

Startujeme na 2. třídě Logo II.

07.09.2018

Strom přátelství si děti listy s fotkami nazdobily. Nejen touto společnou činností se stmelily, také sluníčkové počasí využily a za dodržení pravidel bezpečnosti si herní prvky přírodní zahrady vyzkoušely a velkou radost při jejich úspěšném zdolávání měly.

Školka volá!

07.09.2018

Na 1. třídě Logo I. si děti po prázdninách sdělovaly zážitky z prázdnin a hlavně pokukovaly po nově příchozích dětech, které pobyt v nové MŠ již musely zvládnout bez účasti rodičů. Během celého týdne se děti seznamovaly nejen s novým prostředím třídy, budovou MŠ a jeho okolím, ale hlavně se poznávaly navzájem. Ať už formou volného hraní či řízenějších činností. Každý z dětí je součástí třídního stromu. Každý je odlišný, jedinečný, neopakovatelný. S tímto vědomím k vašim malým osobnostem přistupujeme a těšíme se, že je budeme moci provázet celým školním rokem. Zde je jen malá ochutnávka toho, jak děti zvládaly adaptaci na nové prostředí naší MŠ a jak se krásně začleňují mezi ostřílené pardály – stávající děti.

Sběr se sluníčkem

06.09.2018

Ve čtvrtek děti z 5. třídy Sluníčko sklízely úrodu fazolí na našem záhonku přírodní zahrady. Lusky jsme vyloupli a sledovali krásné zabarvení fazolí. Na trávníku jsme si pak povídali, co všechno se z nich dá dobrého uvařit.

Co všechno děláme ve 4. třídě Měsíček

05.09.2018

Medvěd Míša nám pomáhá užívat si různé radosti v naší třídě. Nejraději si hrajeme, cvičíme a stavíme ze stavebnic. A jak nám to jde!

Den s kočičkou Mícou ve 3. třídě Hvězdička

04.09.2018

Maminko a tatínku, podívej se jak jsme si s naší třídní kočičkou Mícou užili dopoledne ve školce. Cvičíme, zpíváme a také chodíme na procházky.